Prevencija vršnjačkog nasilja ima ključnu ulogu u stvaranju sigurnog okruženja za djecu i mlade. Osim što sprječava emocionalne i fizičke povrede, prevencija vršnjačkog nasilja promoviše mentalno zdravlje, socijalnu integraciju i akademski uspjeh učenika. Kroz edukaciju, podizanje svijesti i promovisanje pozitivnih obrazaca ponašanja, prevencija vršnjačkog nasilja doprinosi razvoju empatije, poštovanju različitosti i sposobnosti nenasilnog rješavanja sukoba, što oblikuje buduće generacije kao odgovorne i tolerantne članove društva.
Pored toga, prevencija vršnjačkog nasilja ima dugoročne pozitivne učinke na društvo u cjelini jer smanjuje rizik od razvoja problema poput depresije, anksioznosti i antisocijalnog ponašanja kod djece i mladih. Promovisanjem sigurnog okruženja u školama i zajednici, prevencija vršnjačkog nasilja podstiče pozitivne interpersonalne odnose i osnažuje mlade da postanu aktivni učesnici u stvaranju mirnijeg i inkluzivnijeg društva.
Svjesni važnosti prevencije vršnjačkog nasilja, Institut Perpetuum mobile od samog početka svog djelovanja bavi se ovom veoma važnom temom. Od 2006. godine dio smo projekta Inicijativa mladića (Young Men Initiative – YMI), koja je regionalna platforma. U okviru ovog projekta Institut Perpetuum mobile kreirao je Budi muško klub (BMK) Banja Luka, kao jedan od desetinu klubova u regionu. Budi muško klubovi osnivaju se kao klubovi srednjoškolaca koji su na kreativan način angažovani u sve kampanje i aktivnosti prevencije vršnjačkog nasilja. Kroz BMK Banja Luka prošlo je više stotina srednjoškolaca u proteklim godinama, a trenutno broji oko 30 aktivnih članova.
Institut Perpetuum mobile obučava i sertifikuje ambasadore vršnjačkog nenasilja u okviru programa „PROBA vršnjačkog nenasilja – Program obuke ambasadora vršnjačkog nenasilja“. Polaznici dobijaju potrebna znanja i vještine iz oblasti prevencije vršnjačkog nasilja, te rade na osmišljanju i implementaciji javnih kampanja kojima ukazuju na ovaj problem u društvu i edukuju građane i vršnjake o načinima prevazilaženja ovog problema. Kroz vršnjačku edukaciju, mladi ambasadori osposobljeni su da svoja znanja i vještine prenesu na svoje vršnjake, te na taj način doprinose smanjenju stope vršnjačkog nasilja u svojim školama i zajednici.
Društvo slobodnih i aktivnih.