Pokret Budućnost za mlade (Future4Youth), okupljen oko Inicijative mladića (YMI), ima za cilj da ujedini različite glasove u društvu, uključujući roditelje, nastavnike i druge građane koji dijele istu svrhu: rješavanje pitanja prevencije nasilja, rodne ravnopravnosti, životnih vještina i zdravstvenog obrazovanja u školama širom Balkana.
Želimo da se udružimo sa svim dobronamjernim i posvećenim pojedincima, organizacijama i institucijama koje razmišljaju slično kao mi – posebno mladima i njihovim roditeljima, nastavnicima/ama, vršnjačkim edukatorima/cama, sportskim i socijalnim radnicima/ama, kaoi pedagozima/škinjama, psiholozim/škinjama, aktivistima/cama i članovima/cama akademske zajednice koji/e dijele iste vrijednosti i viziju o tome kako postići bolje, pravednije i ravnopravnije društvo.
PROMjENA KOJU ŽELIMO DA VIDIMO:
Programi obrazovanja iz oblasti životnih vještina kao što je Program Y postaju obavezni dio zvaničnog školskog programa širom regiona Zapadnog Balkana.
Platforma Future4Youth djeluje kao resursni centar za obrazovanje iz oblasti životnih vještina i zajedničke akcije na lokalnom, nacionalnom i regionalnom nivou.
Društvo je dugoročno osnaženo da djeluje kao akter u prevenciji nasilja, rodnoj avnopravnosti, sticanju životnih vještina i zdravstvenom obrazovanju u školama.
Menjaju se stavovi i ponašanja među mladima na Balkanu.
Inicijativa mladića (YMI) je regionalna platforma organizacija, okupljena oko CARE International Balkans. Počela je kao projekat 2006. godine, a sprovodi se u Bosni i
Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Albaniji, Sjevernoj Makedoniji i na Kosovu. Usmjerena je na mlade u regionu sa ciljem izgradnje njihovog znanja i stavova u vezi sa rodnom ravnopravnošću, zdravim životnim stilovima i smanjenjem nivoa svih vrsta nasilja. Do sada je preko 100.000 srednjoškolaca i srednjoškolki iz 130 zajednica učestvovalo u programima obrazovanja iz oblasti životnih vještina koje je CARE sproveo u saradnji sa lokalnim partnerima – omladinskim organizacijama iz regiona: Status M Zagreb, Centar E8 Beograd, Smart Kolektiv Beograd, Institut za populaciju i razvoj Sarajevo, Institut Perpetuum Mobile Banja Luka, Snaga mladih Mostar, SIT – Centar za savjetovanje, socijalne usluge i istraživanje i YMCA, Priština, Act for Society, Tirana i CRPM – Centar za istraživanje i kreiranje politike iz Skoplja. Metodologija Programa Y oslanja se na prevenciju nasilja i društvenih problema, rodnu ravnopravnost, ljudska prava, zdravstveno obrazovanje i promociju ličnog i društvenog rasta kao ključne komponente obrazovanja iz oblasti životnih vještina u školama. Naš pristup zasnovan je na rješavanju rodnih nejednakosti i promovisanju zdravih životnih stilova na takav način da dječacima i djevojčicama i mladićima i djevojkama omogućimo da u potpunosti ostvare svoj potencijal na putu ka zrelosti.
CARE i partneri uveli su metodologiju Programa Y u škole širom regiona i dobili akreditaciju u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori i na Kosovu od strane relevantnih ministarstava obrazovanja.
Učenici i učenice koji/e učestvuju u Programu Y pokazuju pozitivne promene u stavovima o rodno zasnovanom nasilju i interpersonalnom nasilju među mladima.
Naše regionalno istraživanje iz juna 2019. godine pokazalo je da više od 90% ljudi misli da je obrazovanje iz oblasti životnih vještina neophodno za mlade ljude i spremno je da ga podrži.
Ispitanici prevenciju nasilja i promociju nenasilne komunikacije vide kao najvažnija pitanja koja je potrebno rješavati.
Ako želiš da programi obrazovanja iz oblasti životnih vještina kao što je Program Y postanu
obavezni dio zvaničnog školskog programa širom regiona Zapadnog Balkana – podrži Budućnost za mlade i POTPIŠI DEKLARACIJU!