Po čemu se Program Y izdvaja u polju rada sa mladima razgovaralo se sa Filozofskom fakultetu 4.6.2018. Obuku na temu „Program Y – Mladi – Inovativni pristupi u prevenciji rodno zasnovanog nasilja i promociji životnih stilova kod mladića i djevojaka“ organizovao je Institut Perpetuum mobile, a učestvovalo je preko 60 mladih ljudi koji su izrazili interesovanje za ovaj program.
Program Y – Mladi je novi edukativni program za prevenciju nasilja i promociju zdravijih životnih stilova. Program je akreditovan u Hercegovačko-Neretvanskom kantonu i ima dozvolu da se koristi u srednjim školama u Republici Srpskoj. Vodič za edukatore u srednjim školama “Program Y – mladi” je alatka koja je razvijena kroz Inicijativu mladića od strane CARE International NW Balkans i njenih partnera iz država zapadnog Balkana sa fokusom na rodne nejednakosti, štetne zdravstvene prakse i nasilje u svakodnevnom životu mladića i djevojaka od 14 do 19 godina starosti u školi i zajednici.
Stvaranje i sadržaj programa učesnicima je približio prof. dr Saša Petković, CARE INTERNATIONAL BALKANS, a ono što Program Y čini inovativnim u polju rada na prevenciji rodno zasnovanog nasilja predstavio je dip. ek. Aleksandar Slijepčević ispred Instituta Perpetuum mobile.
Zašto je mladima važno da se uključe na polju prevencije nasilja, ali i da budu aktivni kreatori omladinske politike govorio je, na interaktivan i vrlo zabavan način, mr Ilija Trninić, direktor Instituta Perpetuum mobile.
Rezultate dosadašnjeg rada u srednjim školama u okviru Programa Y predstavio je prof. dr Srđan Dušanić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci.
„Dinamika i uključenost učenika za vrijeme radionica je zaista nevjerovatna, znala sam proći 5 minuta nakon početka pored učionice i da čujem koliko su oni živi i kako se brzo aktiviraju i zainteresuju za temu koja im se predstavi. Većina razreda u našoj školi je podijeljena po grupicama i rijetko da imamo složne razrede, ali primjetim da se te grupice polako razbijaju i da se stvaraju nova prijateljstva upravo za vrijeme njihovog rada sa facilitatorima iz Instituta Perpetuum mobile.“ ispričala je mr Dragana Pavlović, socijalna radnica Ugostiteljsko-trgovinsko-turističke škole iz Banja Luke gdje se provode radionice Programa Y. Dodala je da se stopa vršnjačkog nasilja primjetno smanjila otkako se ove radionice provode u njihovoj školi.
Obuka se održala u sklopu projekta „Muškarci i dječaci kao partneri u promovisanju rodne ravnopravnosti i rješavanju pitanja ekstremizma i nasilja mladih na Zapadnom Balkanu“ koje CARE INTERNATIONAL BALKANS i Perpetuum mobile sprovode u Banjoj Luci i regionu, a podržan je od strane Austrijske razvojne agencije i OAK fondacije.