Jeste li se pitali zašto većini slučajeva mislimo da žena ne može biti odlična automehaničarka ili da muškarcu nije mjesto u kuhinji?! U potrazi za ovim i mnogim drugim odgovorima u p onedjeljak 11. jula. 2016. godine u 19 časova, održana je kampanja „Reaguj na rodnu diskriminaciju“ u okviru projekta „Svi su drugačiji. Budi i ti!“. Osnovni cilj ove kampanje je podizanje svijesti mladih i društva o problemu rodne diskriminacije i promovisanje prepoznavanja i reagovanja na nju u društvu.
Zanimljivim performansom u parku Petar Kočić, učesnici/ce su prikazali rodno diskriminatorne postupke iz naše okoline. Ukoliko ste naišli na muškarca koji drži bebu-lutku, stoji mirno i ispod njega stoji veliki natpis „Muškarac ne može biti bebi-siter. Zašto?“ ili vam se možda u prolazu obratio neki od naših volontera/ki i postavio vam pitanje o nekim situacijama rodne diskriminacije sa kojima ste se suočavali – To je to! Bili ste na pravom mjestu u pravo vrijeme i dali svoj doprinos našoj kampanji.
Imali smo priliku da se uvjerimo kako naši sugrađani/ke, a posebno mlađa populacija reaguje na rodno diskriminatorne situacije i u kolikoj mjeri je moguće buđenje njihove svijesti po pitanju ove važne teme. Mišljenja su kao i u svemu različita. Nešto zrelija generacija smatra da većina ovih takozvanih „normi“ rodne diskriminacije potiče iz odgoja u skladu sa očekivanjima društva i sredine. Od rane dobi, mnogi mladići su učeni da „pravi muškarac” znači biti staratelj i zaštitnik svoje porodice i zajednice. Dječaci i mladići često su odgajani da budu takmičarski nastrojeni, pripremajući se za ove društvene uloge. Dio pripadnika mlađe generacije želi promjene i podržava ravnopravnost, ali još uvijek ima i onih koji smatraju da je „prirodno“ da poslove u domaćinstvu obavlja žena ili da u braku muškarac ima poslednju riječ.
Nama je bila interesantna rečenica jedne gospođe koja je oduševljena našom kampanjom izjavila „Ne znam jesu li žene bolje od muškaraca, ali sam sigurna da nisu gore”.
Ovom kampanjom prikazali smo važnost borbe za ravnopravne odnose u našem okruženju. Uspjeh je u svakom pojedincu kome smo probudili svijest o prepoznavanju rodne diskriminacije i reagovanju na nju u društvu. Tebi koji/a ovo čitaš još samo možemo poručiti, danas, sutra i ubuduće, „Reaguj na rodnu diskriminaciju!”
Perpetuum mobile – Institut za razvoj mladih i zajednice ima za cilj kreiranje društva gdje su mladi poštovani, uspješni i imaju mogućnost da razvijaju svoje potencijale. Projekat „Svi su drugačiji. Budi i ti!“ želi da doprinese promjeni stavova mladih muškaraca i žena podržavajući rodno-ravnopravne društvene norme i obeshrabrujući diskriminatorno ponašanje prema ženama i djevojkama.
Kampanja, „Reaguj na rodnu diskriminaciju“ realizovana je u u okviru programa „Jednakost za sve: Koalicija organizacija civilnog društva u borbi protiv diskriminacije” kroz Program grantova u okviru kojeg Perpetuum mobile – Institut za razvoj mladih i zajednice provodi projekat „Svi su drugačiji. Budi i ti!“. Projekat finansiraju USAID i Fond otvoreno društvo BiH.
Više fotografija možete pogledati ovdje.